W kolejnej części naszej serii Inwestowanie w prosty sposób przyjrzymy się różnicy między inwestowaniem a oszczędzaniem. Chociaż te dwa pojęcia są często używane zamiennie, a nie są one synonimami. Jaka jest różnica między tymi podstawowymi terminami? O tym w dalszej części tekstu.

Być może już odłozyłeś pewną sumę na swoim koncie oszczędnościowym, ale nie jesteś w pełni zadowolony z oprocentowania oferowanego przez bank. Konta oszczędnościowe nie służą do budowania majątku na przyszłość, ale są najlepiej przystosowane do przechowywania rezerwy finansowej przez krótki czas. Konta oszczędnościowe w zasadzie nigdy nie są w stanie pokonać inflacji, a zdeponowane na nich pieniądze będą stopniowo tracić na realnej wartości.

Dlatego też, jeśli chcesz wykorzystać w pełni potencjał swoich pieniędzy w średnim lub długim okresie, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie inwestowanie. W przypadku, gdy rozważasz długi horyzont inwestycyjny, na przykład myśląc o zainwestowaniu na emeryturę lub przyszłą edukację swoich dzieci, gdzie horyzont to na przykład 5, 10, 20 lub 30 lat, zdecydowanie powinieneś inwestować i zarabiać na wzrostach na giełdzie.

Przyjrzyjmy się wspólnie temu, co oznacza oszczędzanie, a co inwestowanie:

  • Oszczędzanie to regularne odkładanie niewielkiej części przychodów i umieszczanie ich w na koncie zwykłym, oszczędnościowym czy też lokacie. Nadaje się do pokrycia bieżących lub nieoczekiwanych wydatków.
  • Inwestowanie to lokowanie pieniędzy w konkretnej inwestycji w celu uzyskania dodatniej stopy zwrotu w przyszłości. Choć inwestowanie wiąże się z ryzykiem, to jest odpowiednie do realizowania większych celów finansowych.

Inwestowanie a oszczędzanie

Oszczędności powinny być zatem traktowane wyłącznie jako rezerwa finansowa, jako środki, które dobrze jest mieć bezpośrednio pod ręką w krótkim terminie. Jeśli jednak po zbudowaniu wystarczająco wysokiej poduszki finansowej nadal pozostają Ci dodatkowe pieniądze, powinieneś je zainwestować. Bardzo ważne jest również, aby zastanowić się nad tym, co chcesz osiągnąć poprzez inwestowanie i jakie są Twoje cele (mieszkanie, podróż dookoła świata, budowa domu, edukacja dzieci, emerytura). Jednocześnie powinieneś przewidzieć, jak możesz zareagować na różne spadki wartości swoich inwestycji. Wahania cen akcji są normalną częścią inwestowania, ale trzeba być na nie gotowym.

Istnieje oczywiście wiele opcji inwestowania. Bardzo ważne jest jednak, aby nie stawiać wszystkiego na jedną kartę. Wiąże się to z niepotrzebnie wysokim ryzykiem, znacznie lepiej jest dywersyfikować, czyli rozkładać środki pomiędzy różne aktywa. Dzięki dywersyfikacji możesz zwiększyć wartość swoich pieniędzy, inwestując jednocześnie w akcje, obligacje, metale szlachetne czy nieruchomości. W kolejnych odsłonach naszej serii przyjrzymy się, czym różnią się poszczególne opcje inwestowania i która z nich jest najlepsza dla Ciebie.

Dlaczego inwestowanie jest dla każdego?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z inwestowaniem, warto jest poświęcić co najmniej kilka godzin na to, żeby załapać jego podstawy. Zapoznanie się z najczęstszymi błędami popełnianymi przez początkujących inwestorów zaoszczędzi ci wiele stresu w przyszłości. Warto jest od tego zacząć.

Inwestowanie to nie tylko domena bogatych. Dzięki nowoczesnym technikom i technologii można inwestować nawet małe kwoty, już od 100 złotych. W rzeczywistości, jak pokażemy w kolejnych odcinkach tego cyklu, jednym z największych sprzymierzeńców dla odnoszących sukcesy inwestorów jest czas.

Nie masz pewności co do swojej wiedzy finansowej? Rozwiąż nasz krótki quiz wiedzy o inwestowaniu, aby poznać poziom swoich kompetencji inwestycyjnych.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy raport nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.