Stworzenie budżetu osobistego jest kluczowe w efektywnym zarządzaniu finansami. W kolejnej części naszej serii Inwestowanie w prosty sposób przyjrzymy się, jak łatwo stworzyć własny budżet domowy oraz osiągnąć stabilność finansową.

1. Zbierz wszystkie informacje finansowe

Zacznij od zebrania wszystkich istotnych informacji zawiązanych z przepływem pieniędzy w Twoim gospodarstwie domowym. Uwzględnij swoje dochody z zatrudnienia, działalności gospodarczej, emerytur, inwestycji i innych źródeł. Następnie rozpisz swoje wydatki, niezależnie od tego, czy są to bieżące wydatki na życie, żywność i napoje, transport, rozrywkę czy spłatę zadłużenia.

Jeśli często płacisz kartą w sklepach lub przesyłasz pieniądze za pomocą bankowości internetowej, sporządzenie podsumowania będzie dla Ciebie łatwiejsze. Natomiast, jeśli często korzystasz z gotówki, będzie to bardziej skomplikowane, szczególnie w przypadku, w którym nie zbierasz paragonów. My jednak zalecamy w takiej sytuacji, dokonanie przynajmniej szacunków, ważne jest, aby możliwie najdokładniej zestawić swoje wydatki z przychodami. Jeśli nie jesteś fanem komputerowych arkuszy kalkulacyjnych to stary dobry ołówek i czysta kartka też dadzą radę.

2. Wyznacz cele finansowe

Zanim zaczniesz zestawiać budżet, ustal jasne cele finansowe. Mogą to być cele krótkoterminowe, takie jak spłata zadłużenia, budowa poduszki finansowej, kupno auta czy wyjazd na wakacje, lub cele długoterminowe, takie jak inwestowanie na mieszkanie, dom lub na emeryturę. Znajomość swoich celów pomoże Ci lepiej dostosować budżet i zarządzać wydatkami.

3. Podziel wydatki według kategorii

Kolejnym krokiem jest podzielenie wydatków na jasne kategorie, co ułatwi ich śledzenie oraz analizę. Typowe kategorie mogą obejmować koszty mieszkaniowe, żywność, jedzenie poza domem, transport, rozrywkę, ubrania, opiekę zdrowotną, spłatę zadłużenia, oszczędności i inwestycje. Zwróć uwagę nawet na mniejsze wydatki, które mogą się szybko sumować. Takie jak kawy na mieście czy słodycze.

4. Podsumuj swoje dochody i wydatki

Następnie, oblicz całkowity dochód i wydatki za ostatni miesiąc lub inny wybrany okres. Ważne, aby uwzględnić także wszystkie wydatki lub przychody, które są nieregularne lub nie zdarzają się często. Na przykład, takimi wydatkami mogłyby być ubezpieczenie domu lub samochodu, które opłacasz raz na kwartał czy raz rocznie. W przypadku przychodów, może to być na przykład mile zaskoczenie w postaci premii finansowej w pracy.

Porównaj, ile pieniędzy zarabiasz, a ile wydajesz. Jeśli wydałeś więcej niż zarobiłeś, musisz dostosować swoje wydatki do swoich możliwości. Spróbuj zastanowić się, gdzie możesz zaoszczędzić, zalecamy skupienie się głównie na kategoriach takich jak rozrywka, gdzie najłatwiej dokonać cięć. Jeśli jednak zarabiasz więcej niż wydajesz, jesteś na dobrej drodze.

5. Śledź swoje wydatki

Ważnym aspektem zarządzania budżetem jest regularne monitorowanie wydatków. Istnieje wiele aplikacji i narzędzi finansowych, które umożliwiają łatwe rejestrowanie i śledzenie wydatków. Regularnie przeglądaj swój budżet i porównuj go z ustalonymi limitami, które sobie narzuciłeś. Przydatne mogą być aplikacje na smartfony, w których można wprowadzać wydatki zaraz po dokonaniu płatności – polecamy na przykład Spendee, ale i tutaj można stosować arkusz kalkulacyjny, czy zwykły zeszyt.

6. Bądź elastyczny

W praktyce budżet osobisty nie jest statycznym dokumentem, ale żywym narzędziem, które może się zmieniać w zależności od zmian w Twoim życiu czy w związku z nieoczekiwanymi wydarzeniami. Upewnij się, że jesteś w stanie dostosować swój budżet do nowych sytuacji bez uszczerbku dla swoich celów finansowych. Ważne jest również, aby regularnie rewidować, czy realizujesz założenia budżetowe zgodnie z planem.

7. Nagradzaj się

Jeśli regularnie pilnujesz i trzymasz się swojego planu budżetowego oraz osiągasz określone cele finansowe, nagradzaj się za to! Doda Ci to motywacji i pozwoli utrzymać zainteresowanie zarządzaniem swoimi finansami. Jeśli regularnie udaje Ci się osiągać wydatki nizsze niż przychody, zalecamy wykorzystanie nadwyżki pieniędzy do zbudowania rezerwy finansowej, lub następnie wykorzystanie tych środków do inwestowania.

Opracowanie osobistego budżetu może być trudne na początku, ale z czasem staje się łatwiejsze dzięki zyskanemu doświadczeniu i rutynie. Pamiętaj, że celem budżetu jest optymalizacja Twoich możliwości finansowych, co pozwala szybciej, realniej i skuteczniej realizować swoje cele finansowe, które często wiążą się przecież też ze spełnianiem marzeń. Pamiętaj o dyscyplinie i cierpliwości, a wkrótce będziesz mieć lepszą kontrolę nad swoimi finansami, co przejawi się również jako pełniejsza kieszeń.

Nie masz pewności co do swojej wiedzy finansowej? Rozwiąż nasz krótki quiz wiedzy o inwestowaniu, aby poznać poziom swoich kompetencji inwestycyjnych.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Nie ma gwarancji osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Ten artykuł jest materiałem marketingowym.