Poduszka finansowa, to oszczędności, które są przygotowane na „czarną godzinę”. Pozwala nam być przygotowanym na niespodziewane sytuacje, które mogą nas spotkać w życiu. Dzięki niej skutki takich sytuacji mogą być dla nas finansowo mniej bolesne a nawet w ogóle nie zauważalne. Poduszka ma nam zapewnić poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny w sytuacjach, które zwykle raczej wyprowadzają nas z równowagi.
O jakich sytuacjach mówimy? Może to być nagła wizyta u dentysty, konieczny zakup nowego samochodu czy nawet utrata pracy. Na to wszystko możemy przygotować się wcześniej. Najlepiej zacząć już teraz.
Ile właściwie powinniśmy mieć na „czarną godzin”? Dla większości osób to będzie suma, która wystarczyłaby na pokrycie kosztów życia przez 3 do 6 miesięcy, bez zmiany jego poziomu.
Faktyczna kwota, którą należy odłożyć zależy od czterech czynników:
- Wiek
- Zawód
- Środki możliwe do zainwestowania
- Nieoczekiwane zobowiązania
Wiek
Wiek ma duży wpływ na wysokość rezerwy finansowej z kilku powodów. Im jesteś starszy, tym większa powinna być twoja rezerwa. Młodsi ludzie zazwyczaj mają niższe koszty utrzymania, mają mniej niespodziewanych wydatków i potrzebują mniej czasu na znalezienie nowej pracy.
Statystyki pokazują, że osoby powyżej 50. roku życia mają większe trudności z aktywizacją na rynku pracy niż ich młodsi konkurenci. Wielu jest mimowolnie usuwanych ze swoich pozycji.
Zawód
Im większe jest zapotrzebowanie na Twój zawód, tym mniejsza rezerwa jest Ci potrzebna. Prawdopodobieństwo, że np. doświadczony programista czy lekarz zostaną pół roku bez pracy, jest bardzo niskie. Z drugiej strony, dla osoby z wykształceniem podstawowym lub z mniej pożądanym wykształceniem, mogłaby się przydać większa rezerwa. Jednak zawsze zależy to od aktualnej sytuacji na rynku pracy. Zapotrzebowanie na specjalistów jest zmienne.
Taka poduszka jest bardzo istotna, kiedy prowadzisz własną firmę. Nigdy nie wiesz, kiedy stracić ważnego klienta, który generował Ci większość zysków.
Środki możliwe do zainwestowania
Mówi się o tym, że powinniśmy odkładać 10% naszych miesięcznych przychodów. Jeśli nie jest to możliwe w Twoim przypadku, to oszczędzaj tyle, ile akurat możesz, ale spróbuj zwiększyć swoje przychody. Kilka pomysłów jak to zrobić znajdziesz w artykule Od wypłaty do wypłaty. Jak od przeżywania przejść do korzystania z życia?
W przypadku, jeśli masz jakieś długi, to najpierw zajmij się ich spłaceniem, a dopiero potem skup się na budowaniu rezerwy finansowej.
Nieoczekiwane zobowiązania
Na wysokość Twojej poduszki finansowej mogą mieć wpływ również potrzeby Twojej rodziny, tzn. osób, którym chciałbyś pomóc w przypadku ich kryzysu finansowego. Im więcej pieniędzy ma Twoja rodzina, tym mniej prawdopodobne jest, że zwróci się do Ciebie w nagłym wypadkach – i stosunkowo mniej pieniędzy musisz odłożyć. Innymi słowy, jeśli Twoi rodzice i rodzeństwo mają bardzo małe oszczędności, to Twoja sześciomiesięczna rezerwa może nie wystarczyć.
Dostosowanie kwoty do sytuacji
Wysokość rezerwy finansowej powinna być dostosowana indywidualnie do Twoich potrzeb, stylu życia i sytuacji życiowej. Powinieneś wziąć pod uwagę swój wiek, sytuacje na rynku pracy i aktualne posiadane aktywa. Taka rezerwa może stać się inwestycją, ale wysokość przyszłego zysku nie jest tu kluczowa. Cechy idealnej poduszki finansowej to płynność, bezpieczeństwo i ochrona przed inflacją. Zrównoważenie tych elementów jest kluczowe dla wytworzenia odpowiedniej dla Ciebie strategii inwestycyjnej, spełniającej Twoje potrzeby.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?
– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.
– Ten artykuł jest materiałem marketingowym.