Inwestowanie wzbudza zainteresowanie u coraz większej liczby osób. Nic w tym dziwnego, przecież staje się coraz bardziej dostępne dla zwyczajnych ludzi. Znaczenie inwestowania jeszcze bardziej uwypukliła wysoka inflacja, która pokazała, co stanie się z naszymi pieniędzmi, jeśli nie potraktujemy ich poważnie.
Inflacja podkreśla znaczenie inwestowania
Wysoki wzrost cen obniża moc nabywczą naszych pieniędzy. Upraszczając, za zaoszczędzone pieniądze, jakiś czas później (np. za miesiąc lub pół roku) będziesz mógł kupić mniej niż wcześniej. Błędnym byłoby myślenie, że inflacja pojawiła się dopiero niedawno. Wzrost cen jest normalnym zjawiskiem ekonomicznym, które jest pożyteczne, jeśli pozostaje pod kontrolą. Dlatego, zazwyczaj ustala się cel inflacyjny na poziomie 2,5%. Jest to mniej więcej poziom inflacji, który jest uznawany za korzystny dla gospodarki. Niemniej jednak, jeśli nie inwestujesz, nawet przy takiej inflacji, zaoszczędzone przez Ciebie pieniądze stracą w skali roku 2,5% wartości.
Na wykresie powyżej widzimy, ile człowiek może stracić, jeśli ceny będą rosły o 2,5% rocznie. W pierwszym roku, oszczędności w wysokości 100 000 złotych zmniejszą się do kwoty 97 561 złotych. Blisko 2 500 złotych mniej to niemała suma. Po 5 latach to samo 100 000 złotych zmniejszy wartość już o blisko 12 000 złotych. Ostatecznie, jeśli nie inwestujesz to po 20 latach siła nabywcza Twoich 100 000 zł spadnie do wartości dzisiejszych 61 027 złotych.
Teraz wyobraź sobie, mówimy o okresie, w którym inflacja jest niska i zgodna z celem inflacyjnym NBP. Obecnie jednak, wynosi ona 6,6%, gdyby ten poziom inflacji utrzymał się przez najbliższych 20 lat, z Twoich oszczędności zostałoby zaledwie 27 852 złote. Dokładnie tak, inwestowanie zasługuje na to, aby pomyśleć o nim poważnie, nie tylko po to, aby inflacja nie pożarła Twoich oszczędności, ale także po to, aby odwrócić ten proces i sprawić, aby wartość Twoich oszczędności rosła wykładniczo w dodatnim kierunku. Dal odmiany gdyby Twoja inwestycja uzyskiwała średniorocznie stopę zwrotu w wysokości 6,6%, wówczas po 20 latach Twoje 100 000 złotych zamieniłoby się w 373 000 złote. Dodajmy, że na przykład nasz Portfel numer 10 w ostatnich 10 latach uzyskał średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 10,6%!
Inwestowanie jest podstawową bronią w walce z inflacją
Słowo inwestowanie może dla niektórych brzmieć egzotycznie, wzbudzać respekt lub nawet lęk. Ważne jednak, aby zrozumieć, że w dzisiejszych czasach każdy może inwestować, wystarczy podstawowa wiedza z zakresu inwestowania, którą możesz także zaczerpnąć z tego artykułu.
Zanim zaczniesz inwestować należy sobie uświadomić czym inwestowanie nie jest:
- inwestowanie nie jest sposobem na szybkie wzbogacenie się,
- inwestowanie nie jest jedynie dla bogatych,
- inwestowanie nie jest oszustwem.
Sensem inwestowania jest zwiększenie lub przynajmniej zachowanie wartości posiadanych oszczędności w określonym czasie. Inwestowanie może być także fundamentem budowania bogactwa w długim terminie. Na szczęście, dzisiaj mamy konkretne możliwości jak łatwo inwestować już od małych kwot (100 złotych miesięcznie), z wysokim zwrotem (średnio 7% rocznie) i przede wszystkim bezpiecznie.
Posiadasz rezerwę finansową?
Zanim zaczniesz inwestować, ważne jest, aby uregulować swoje zobowiązania i zbudować rezerwę finansową. Inwestycja wraz z upływem czasu kołysze w górę i w dół, ale w długim terminie powinna iść do góry. Może się jednak tak zdarzyć, że będziesz potrzebował swoich pieniędzy w związku z nagłą sytuacją, kiedy Twoja inwestycja będzie na przykład na minusie. Zdecydowanie nie jest to dobry moment, aby wypłacić środki z inwestycji. Dlatego właśnie, powinniśmy inwestować tylko te środki, których nie będziemy potrzebować w najbliższej chwili. Podstawową zasadą jest posiadanie rezerwy finansowej, której wartość powinna być równa wartości Twoich wydatków za okres od 3 do 6 miesięcy.
Dlaczego każdy powinien inwestować?
Na początku warto jest poświęcić trochę czasu na naukę podstaw inwestowania. Przede wszystkim trzeba zrozumieć jakie są najczęstsze błędy inwestorów, dzięki czemu będziesz od razu wiedział, jak się zachować podczas stresowej sytuacji.
Inwestowanie nie jest tylko dla bogatych. Dzięki nowoczesnym procesom i technologiom możesz inwestować już od kwot rzędu 100 złotych. W następnym artykule z tej serii, dowiesz się, że jednym z najskuteczniejszych sprzymierzeńców inwestora jest czas.
Nie masz pewności co do swojej wiedzy finansowej? Rozwiąż nasz krótki quiz wiedzy o inwestowaniu, aby poznać poziom swoich kompetencji inwestycyjnych.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.
– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.